Vīrusu un saaukstēšanās laiks veicinājis epizodisku medikamentu trūkumu atsevišķu kategoriju medikamentiem, taču aptiekas kopā ar nozari – lieltirgotavām, ražotājiem un Zāļu valsts aģentūru – pastiprināti strādā, lai to mazinātu un nodrošinātu visus pacientiem nepieciešamos medikamentus iespējami īsā laikā.
“Epizodiski aptiekās trūkst visdažādāko medikamentu, bet tad tie atkal tiek piegādāti – šāda situācija nav nekas jauns ne Latvijā, ne Eiropā. Sociālpolitiskie procesi – gan savulaik breksits, tad Covid-19 pandēmija un Krievijas izraisītais karš Ukrainā – ir atstājuši ietekmi gan uz aktīvo vielu un medikamentu ražošanas intensitāti, gan raitas loģistikas iespējamību. Šobrīd pievienojusies arī vīrusu un saslimšanas sezona, kad iedzīvotājiem saaukstēšanās simptomu un temperatūras mazināšanai medikamenti objektīvi nepieciešami vairāk,” iemeslus skaidro Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas (LFAA) izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.
Pēc LFAA biedru aplēsēm, saaukstēšanās kategorijas apgrozījums decembrī, salīdzinot ar 2021.gada decembri, ir dubultojies.
LFAA iesaka pacientiem detalizēti konsultēties ar saviem ārstiem, ja tiek izrakstīti recepšu medikamenti, noskaidrojot, kas būtu ieteicamā alternatīva, ja konkrētās zāles nebūtu pieejamas. Tāpat arī aptiekā farmaceiti var sniegt konsultācijas un ieteikumus, ar ko aizstāt kādus konkrēta zīmola/veida medikamentus, ja tieši tādi pašlaik nav pieejami. Atsevišķas aptiekas Latvijā joprojām piedāvā zāļu izgatavošanu, un arī šis var būt risinājums medikamentu trūkuma novēršanai.
LFAA aicina iedzīvotājus neļauties satraukumam un neveidot zāļu uzkrājumus vairāk nekā nepieciešams personīgai lietošanai. Zāles jālieto tikai tad, kad tās ir nepieciešamas, tāpat ir svarīgi ievērot derīguma termiņus.