Process, lai ārsta izrakstītās zāles nonāktu līdz iedzīvotājiem, ir kā savienotie trauki – tam secīgi nepieciešama gan ražošana, gan piegāde, gan arī farmaceitiskā aprūpe – iedzīvotāji ir pelnījuši, lai visi šie posmi būtu noturīgi, paredzami un uzticami. Ja zāļu apgādātājiem nebūs rentabli medikamentus piegādāt, tad zāļu piegādes bus retākas un aptiekas attālākos reģionos zāles nesaņems un to pieejamība samazināsies – cietējs būs iedzīvotājs. Jau pašlaik mēs ilgāku laiku cīnāmies ar zāļu nepietiekamību, turklāt, prognozējot jebkādas krīzes, zāļu pieejamība ir viens no valsts drošības jautājumiem.

Uzskatām, ka šo sistēmu ieviešot spēkā būs visas mūsu iepriekš paustās bažas – samazināsies aptieku skaits un secīgi – medikamentu pieejamība attālākos reģionos. Turklāt, visdrīzāk, kritiskā infrastruktūra nozares ietvaros netiks nodrošināta, jo komersantiem tam nebūs līdzekļu. Mūsu reformas piedāvājums vēl aizvien ir: PVN samazināšana, KZS paplašināšana. Ja medikamentiem nepieciešams ieviest fiksētu likmi, to darīt var, taču tai jābūt samērojamai ar ieguldīto darbu, lai nesagrautu sistēmu.

Tāpat mēs joprojām norādām, ka reāla zāļu cenu samazināšana ir iespējama tikai tad, ja tajā solidāri iesaistās visas puses – ražotāji, apgādes uzņēmumi, aptiekas un valsts. Šobrīdējais piedāvājums nav solidārs, tas atspoguļo spiedienu tikai uz izvēlētiem zāļu piegādes posmiem.

Nozare noteikti izskatīs oficiālo piedāvājumu un iesniegs savu redzējumu un priekšlikumus kā to darījusi arī līdz šim, tomēr turpmāk aicina neveikt izmaiņas iedzīvotājiem sensitīvās jomās, neiesaistot visus nozares dalībniekus.