Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācija (LFAA) aicina palielināt vakcinācijas pret Covid-19 aptveri, izmantojot aptiekas kā piemērotu vietu un farmaceitu kā veselības aprūpes profesionāli iedzīvotāju vakcinācijas veikšanai. Līdz šim vakcinācija aptiekās nav atļauta, tādējādi nepietiekami efektīvi izmantojot veselības aprūpes sistēmas resursus.

Tā kā vakcinācijas temps Latvijā katru dienu samazinās, tieši vakcinācija aptiekās varētu uzlabot tās aptveri valsts mērogā. Daudzviet aptiekās jau ir piemērota infrastruktūra, kas var nodrošināt augsti kvalitatīvu vakcinācijas procesu, tāpat aptiekās ir konsultāciju un citas telpas, kur iespējams nodrošināt, piemēram, izbraukuma vakcināciju. Tam būtu nepieciešami grozījumi vakcinācijas noteikumos un/vai aptieku darbības noteikumos.

“Šobrīd, kad iedzīvotāji pret Covid-19 tiek vakcinēti tirdzniecības centros, tirgos un izstāžu zālēs, izskan arī aicinājumi vakcināciju nodrošināt sabiedriskajā transportā un transporta pieturvietās, nav nekāda pamata aptiekas atstāt ārpus vakcinācijas procesa. Aptieku telpas vakcinācijai ir daudz piemērotākas par tirdzniecības telpām vai izstāžu zālēm, turklāt farmaceiti ir veselības aprūpes speciālisti ar augstāko profesionālo izglītību un pieredzi, tāpēc valstij būtu maksimāli efektīvi jāizmanto šie kvalitatīvie resursi vakcinācijas aptveres veicināšanai,” saka Kristīne Jučkoviča, LFAA izpilddirektore.

LFAA ir gan vairākkārt vērsusies Veselības ministrijā, Nacionālajā veselības dienestā un Saeimas komisijās, gan piedalījusies dažādās sanāksmēs, aicinot izmantot aptieku un farmaceitu resursu vakcinācijas aptveres palielināšanai.

Lietuvā un Igaunijā, kā arī vairākās citās ES valstīs aptiekām jau ir paredzētas tiesības sniegt vakcinācijas pakalpojumus iedzīvotājiem. Arī Latvijā aptiekas personāls pēc atbilstošu apmācību pabeigšanas varētu tikt pielīdzināts ārstniecības personālam, kurš ir tiesīgs veikt vakcināciju, bet aptieka – tikt norādīta kā vieta šī procesa veikšanai.

Latvijā darbojas 784 licencētas atvērta tipa aptiekas un ap 90 aptieku filiāles, kas vienmērīgi izvietotas visā valsts teritorijā, padarot aptiekas par vispieejamākajām veselības aprūpes institūcijām Latvijā. LFAA pārstāv četrus lielākos aptieku uzņēmumus Latvijā.