Nedēļā no 18. līdz 24. novembrim norisinās Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rīkotā Pasaules Antibiotiku nedēļa ar mērķi palielināt sabiedrības izpratni par antimikrobiālo rezistenci un samazinātu pret zālēm rezistentu patogēnu rašanos un izplatību. Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācija (LFAA) atbalsta Antibiotiku nedēļas kampaņu, aicinot iedzīvotājus lietot antibiotikas piesardzīgi un saskaņā ar ārsta norādījumiem. Tāpat kampaņu atbalsta arī Eiropas Savienības Farmācijas grupa (Pharmaceutical Group of the European Union, PGEU), kuras dalībniece ir arī LFAA.

“Lai gan starp personu un antibiotikām vienmēr ir ārsts un aptieka (farmaceits), vienmēr ir vērtīgi atcerēties, ka tās jālieto tikai tad, ja nozīmētas, turklāt, nepārtraucot lietošanas ciklu (normālos gadījumos). Esiet modri!” aicina LFAA izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.

Antimikrobiālā rezistence rodas, kad baktērijas un citi mikroorganismi laika gaitā mainās un attīstās rezistence pret zālēm. Tā rezultātā antibiotikas un citas pretmikrobu zāles kļūst mazāk efektīvas. Rezistentu baktēriju izraisītas infekcijas ir grūtāk ārstējamas. Tām nepieciešama lielāka aprūpe, kā arī alternatīvas un dārgākas antibiotikas, kurām var būt smagākas blakusparādības. ES vien katru gadu no rezistentu baktēriju izraisītām infekcijām mirst aptuveni 33 000 cilvēku.

Pareiza antibiotiku lietošana ir viena no prioritātēm, kas var palēnināt rezistences procesu un nodrošināt, ka ārstēšana joprojām ir pieejama, lai ārstētu izplatītas un jaunas baktēriju izraisītas slimības.

Lai samazinātu antimikrobiālās rezistences izplatību:

  • Antibiotikas nedrīkst lietot nepamatoti – tās nedrīkst lietot tādu slimību ārstēšanai, kurām tās nav paredzētas. Piemēram, antibiotikas nepalīdz gripas un saaukstēšanās gadījumā, jo šīs slimības ir radījuši vīrusi, bet antibiotikas lietojamas tikai baktēriju izraisītu slimību ārstēšanai;
  • Antibiotikas jālieto tikai tādā devā un biežumā, kā ir norādījis ārsts. Svarīgi, ka pacients lieto antibiotikas visu ārsta norādīto ārstēšanas kursu un laiku;
  • Nedrīkst uzsākt lietot antibiotikas, nekonsultējoties par to ar ārstu. Ārsts var neparakstīt antibiotikas vieglu bakteriālu infekciju gadījumā, tādējādi rūpējoties par šo zāļu efektivitātes saglabāšanu nākotnē. Gadījumos, kad pacientiem antibiotikas būs patiešām nepieciešamas veselības stāvokļa uzlabošanai, ārsts viņam tās parakstīs.