Medikamentus, kuriem beidzies derīguma termiņš vai kuri gluži vienkārši vairs nav nepieciešami, nekādā gadījumā nedrīkst lietot. Tomēr arī izmest miskastē, izliet dārzā vai noskalot tualetes podā tos nedrīkst – tas var radīt nopietnu vides piesārņojumu. Tomēr Latvijā nav sakārtota sistēma, kā iedzīvotājiem nodot nevajadzīgos medikamentus. Bieži tos pieņem aptiekas, taču tā ir brīvprātīga to rīcība un par šo medikamentu utilizēšanu pašām aptiekām arī nākas maksāt. Vai sistēmu paredzēts sakārtot?

Latvijā notekūdeņos nonāk bīstami daudz pretsāpju medikamentu, antibiotiku, hormonu un vielmaiņas slimību medikamentu bioloģiski aktīvās vielas. To jau 2017. un 2018. gadā tapušā pētījumā atklāja zinātnieki. Daugavpils Universitātes aģentūras “Latvijas hidroekoloģijas institūts” pētniece Ieva Putna-Nīmane skaidroja – medikamenti vidi sasniedz dažādos veidos.

“Tas ir caur notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, kuras jo sevišķi Latvijā šobrīd nav projektētas, lai attīrītu no farmaceitiski aktīvām vielām. Otrs veids ir, kad tās tiek izmestas atkritumu tvertnēs vai noskalotas podā,” klāstīja pētniece. Viņa skaidroja, ka bioloģiski aktīvās vielas ir stabilas vidē un ietekmē dzīvos organismus, tostarp to reproduktīvo sistēmu. Sadarbojoties ar farmācijas nozares nevalstiskajām organizācijām paredzēta arī informatīva kampaņa par medikamentu atbildīgu lietošanu un pareizu utilizēšanu.

Tomēr šeit rodas nopietna problēma – valstī nav sakārtotas sistēmas, kā iedzīvotāji var atbrīvoties no vairs nevajadzīgajiem medikamentiem. Šobrīd to brīvprātīgi dara daļa aptieku – pieņem medikamentus, tos nodod utilizācijai un par to arī maksā. Tomēr stabilas kārtības nav, un, ja aptiekas izlems to pēkšņi nedarīt, tad tām nevarēs pārmest, jo šis jautājums nav regulēts. Latvijas Farmaceitiskās apūpes asociācija rakstiskā komentārā aicina valsts iestādes šo lietu sakārtot.

“Medikamentu atkritumu savākšanai un utilizācijai Latvijā nepieciešama skaidra sistēma un valsts atbalsts. Zāļu utilizācija Latvijā ir process, kurš ir uz privātā sektora pleciem bez jebkāda valdības atbalsta, un asociācija uzskata šo situāciju par problemātisku, jo tas nekādā veidā neveicina tās sakārtotību vai iedzīvotāju līdzdalību,” norādīja organizācijā. Asociācijā uzskata, ka mazināt medikamentu apjomu notekūdeņos var, tikai sakārtojot sistēmu un tad veicot informatīvos pasākumus, jo bez sakārtotas sistēmas arī informēt nav jēgas.

 

Pilns raksta oriģināls publicēts portālā lsm.lv https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/latvija-nav-sakartota-sistema-nevajadzigo-medikamentu-savaksanai.a423162/