10. aprīlī norisinājās izdevniecības Dienas Bizness rīkotā konference “Veselība kā drošība: zāļu pieejamība un apgāde”. Konferences mērķis bija iezīmēt veselības aprūpes vietu zem drošības lietussarga, akcentējot nepieciešamību Latvijas sabiedrībai justies stabili un pasargāti veselības aprūpes un medikamentu pieejamības ziņā gan dažādu iespējamu krīžu apstākļos, gan ikdienā.
Klātesošie eksperti un amatpersonas uzsvēra, ka veselība noteikti ir viens no sabiedrības drošības aspektiem un pret to tā arī jāizturas, jo mēs varam būt tik spēcīgi un pasargāti, cik pasargāts ir katrs no mūsu valsts attālāko rajonu iedzīvotājiem. Tādēļ veselības aprūpes sistēmā jāveido krīzes stratēģija visos līmeņos – aptiekas, stacionāri, primārā medicīna u.c. Pretējā gadījumā ir liela iespēja, ka palielināsies pacientu skaits, kuriem būs nepieciešama neatliekamā palīdzība, un tā būtu papildu slodze veselības aprūpes sistēmai, kuru iespējams novērst, savlaicīgi sagatavojot rīcības stratēģiju visos līmeņos.
Paneļdiskusiju “Aptieku izvietojums reģionos kā zāļu pieejamības nodrošinājums” vadīja Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča. Sarunas dalībnieki uzsvēra, ka pašlaik aptiekām nav ne pietiekamas informācijas, ne arī resursu, lai veidotu plānus un zāļu krājumus iespējamām krīzes situācijām. Tādēļ ir akūti nepieciešama valsts institūciju aktīva darbība, sagatavojot un nekavējoties realizējot krīzes rīcības plānus, tai skaitā par katram iedzīvotājam potenciāli pieejamiem un pietiekamiem zāļu krājumiem, kā arī rīcības vadlīnijas aptiekām.
Konferencē par Ukrainas pieredzi zāļu apgādē un farmaceitiskās aprūpes sniegšanā iedzīvotājiem vēstīja NATO Informācijas un dokumentācijas centra vadītāja Vineta Kleine. Viņa norādīja, ka Ukrainas piedzīvotais var kalpot kā vadlīnijas rīcībai nozarē. Piemēram, Ukrainā pirmajās dienās pēc Krievijas pilna mēroga uzbrukuma darbojās tikai 10% aptieku, kā arī pastiprināti tika izpirkti medikamenti.
Konferenci Veselība kā drošība: zāļu pieejamība un apgāde atklāja ekonomikas ministrs Viktors Valainis, uzsverot, ka viena no ministrijas prioritātēm ir līdz šī gada beigām kopā ar Veselības ministriju izstrādāt stratēģiju zāļu rezervju nodrošināšanai iespējamai X stundai, paredzēts arī atbalsts vietējo farmācijas uzņēmumu pārorientēšanai uz Rietumvalstu tirgiem līdzšinējās biznesa sadarbības ar Krieviju vietā.
Savukārt NMPD direktore Liene Cipule norādīja, ka būtiskākais ir skaidra rīcības plāna izstrāde darbībai visos veselības aprūpes līmeņos, tai skaitā medikamentu pieejamībai krīzes apstākļos, uzsverot, ka drošības cena ir gatavība.
Konferences Veselība kā drošība: zāļu pieejamība un apgāde videoieraksts
10.04.2024. Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel. Izdevniecības Dienas Bizness rīkota konference – VESELĪBA KĀ DROŠĪBA: ZĀĻU PIEEJAMĪBA UN APGĀDE! Foto: Aivars Liepiņš